Вже більше року щотижня я вкладала більше години часу в покращення свого акценту в англійській. Коли тільки я почала більше цікавитись цим питанням я взяла кілька уроків в Люка (https://improveyouraccent.co.uk/), які допомогли мені зрозуміти, що правильна вимова це не якась магія, і не обов’язково щось, що приходить просто з вивченням англійської мови, а що є безліч активних способів як проробляти та покращувати вимову. Після цього я пройшла півмарафон в Lingoda на рівні C2. Однією з найцікавіших тематик якого для мене несподівано виявилась граматика, де ми говорили про набагато більше тем, а ніж як правильно вживати часи в англійській мові. Наприклад, про гомофони, слова що звучать однаково та пишуться по-різному і мають різне значення (ось в цьому блозі зібрано багато прикладів таких слів http://homophonesweakly.blogspot.com/).
Та це був тільки початок. За порадою свого менеджера я почала займатись через https://accentadvisor.com/ з викладачкою Chelsea Woods і саме тут я помітила поступові та стабільні зміни в своїй вимові. Думаю ключовим тут став як талант та підхід Челсі, так і те як продуманий навчальний процес. Усі заняття відбуваються онлайн і досить короткі – всього 25 хвилин і є можливість взяти кілька занять на тиждень у зручний (у майже будь-який час за US часовими зонами). Я займалась починаючи з квітня 2019 року тричі на тиждень. І хоча це здається інколи трохи складно, та в профілі можна пропустити тиждень занять, тому можна і у відпустку поїхати, чи просто трішки перепочити, коли це потрібно.
Челсі познайомила мене з дуже багатьма ресурсами, які можна використовувати для наробляння правильного акценту. Я вирішила тут їх зібрати, оскільки думаю, що вони можуть бути корисні, навіть якщо ви не займаєтесь з ніяким викладачем специфічно акцентом. Якщо ви знаєте ще якісь корисні ресурси – залиште їх в коментарях, адже вони можуть бути корисні комусь, хто теж працює над цим зараз.
Youtube канали
- Eat Sleep Dream English – саме з відео на цьому каналі почалось моє більш свідоме зацікавлення акцентом, а саме з цього відео “10 Most Difficult Words to Pronounce in English”, після якого я частенько повторювала “I walk to work, I don’t work to walk”. Загалом канал мені здається цікавим та доступним і висвітлює деякі особливості вимов
- Rachel’s English. Якщо про попередній канал можна сказати, що він освітньо-розважальний, то цей досить інакший. Якщо у вас немає вільних фінансових ресурсів, щоб інвестувати в розвиток акценту, але хочеться розвинутись в цьому напрямку – це дуже класний ресурс, адже Рейчил дуже багато розказує та показує саме техніки розвитку вимови
- Accent’s Way With Hadar Shemesh
Візуалізації
Однією із найскладніших тем розвитку вимови англійської є вимова голосних. Під час навчання з Челсі використовувала цю діаграму, аби допомогти мені краще зрозуміти і на слух, і на вимову різницю між голосними, які звучать дуже схоже.
Підручники
- “Pronunciation Pairs” стали першим підручником, за яким ми займались. Кожен урок в ньому присв’ячений одному із звуків, а всі вправи організовано так, щоб поряд були слова, які містили звук, з яким його найчастіше плутають. Також в ньому є спрощені візуалізації, які показують де повинен знаходитись язик, аби даний звук звучав правильно, та яку форму повинен мати рот.
- Susan Cameron “Perfecting Your English Pronunciation“ . Містить дуже багато різноманітних вправ. Уроки знову ж таки згуртовані навколо конкретних звуків, і дозволяє тренувати їх на контрасті зі звуками, які схоже звучать.
- American Accent Training. На відміну від двох попередніх підручників в цьому можна знайти пояснення та вправи також на правильні інтонаційні наголоси як в словах, так і в реченнях і про правильну ритміку в реченнях.
- Whaddaya Say?. Це швидше коротка і трішки кумедна книжка, ніж підручник, але це прекрасний спосіб потренувати правильні звукові скорочення в поширених діалогових фразах.
- Clear Speech Student’s Book with Integrated Digital Learning: Pronunciation and Listening Comprehension in North American English. Ми за нею не працювали, тому сказати щось про неї складно.
Онлайн ресурси
- Сервіс, в якому можна задати в пошуку слово, і він підшукає відео з ютубу, в яких це слово вживають з одразу потрібними тайм-стемпами https://youglish.com. Таким чином можна почути як говорять дане слово з різними акцентами (наприклад, як вимовляти “tomato” правильно https://youglish.com/pronounce/tomato/english? – написала такий собі філологічний жартик)
- Для мене, в який момент стало відкриттям, що над роботою з вимовою працюють викладачі не тільки з людьми, які не нативно говорять англійською, а й з тими, хто в наслідок певних життєвих подій втратив чи пошкодив мовлення. І як наслідом цього в інтернеті можна знайти багато ресурсів, які призначені саме для таких випадках, але і потренувати на них свій акцент теж можна і потрібно. Наприклад на “Home speech home“, можна знайти списки слів за якими тренувати певні звуки (ось для прикладу для звуку “ch” – https://www.home-speech-home.com/ch-words.html)
- Ресурсами для слів для тренування також можуть сайти, які збирають інформацію для змагань з вимови, для прикладу на Spellzone список слів, які закінчуються на “ture” – https://www.spellzone.com/word_lists/list-253.htm
Мобільні додатки
Інше
Хорошою звичкою може стати також перевіряти вимову невідомих слів в Google. Тепер можна не лише послухати, як слово вимовляється, якщо його для прикладу ввести в Google Translate.
Також якщо ввести слово, яке має не до кінця зрозумілу вимову та додати до нього “pronunciation”, то можна отримати в Google ось такий інтерактивний віджет за допомогою якого можна почути, як вимиволяється слово з американським та британським акцентами (і відповідно чи є якась різниця у вимові), а також можна побачити, як мають рухати губи під час вимови цього слова.
Вам можливо також буде показана можливість попрактикуватись (“Practice”), і тоді потрібно вимовити це слово, а у віджеті з’явиться фідбек, чи вимова була правильна чи ні. Якщо ні, то буде також інформація, які звуки були вимовлені не правильно. Опція практики на час написання посту знаходиться в Beta, і може бути доступна не усім.
* * *
В основному робота над акцентом це насамперед години і години практики. Зрозуміти що потрібно робити теоретично, аби вимовляти всі звуки та речення правильно – можна досить швидко, більше часу займає зрозуміти як саме самій це робити, однак найбільше займає довести ці навики до автоматизму, адже постійно контролювати свою вимову у повсякденному спілкуванні, коли є набагато важливіші речі, про які варто думати в цей момент, може бути геть не доцільно. Дуже багато що в тому чи буде у вас прогрес залежить від викладача, з яким ви будете займатичь чи якщо вирішите, що займатиметесь самостійно, то які саме матеріали та способи підберете. Я багато разів чула рекомендацію – “Просто варто дивитись багато фільмів англійською, чи слухати начитку англомовних книжок”. Можливо для когось такий спосіб і працює, для мене він ніколи не працював, тому що як вже я тепер розумію робота над акцентом, це не тільки навчитись говорити, а й чути різницю.
Я сподіваюсь, що якщо вам цікавий цей напрямок само розвитку вас надихне різноманітність доступних спеціалізованих ресурсів, аби знайти саме те, що потрібно і підходить вам і від чого буде помітний результат.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.