Придбала я цю книгу, оскільки вона була темою обговорення на одній із зустрічей місцевого книжкового клубу – “Жінки в техлогіях” (Women in tech – здається я переклала правильно :)). Протягом попередніх кількох років я читала багато бізнес-літератури, та останнім часом я почала ставитись до неї доволі скептчино не знаю чому (ахаха – хоча ні чого я, знаю чого так, та пропустимо цей момент).
На щастя, ця книга далеко не в стилі бла-бла-бла, і я справда рада, що її придбала та присвятила час її прочитанню, адже вона подарувала мені зовсім інше бачення лідерства та тому, про що лідерство може бути загалом.
Не знаю як ви, та от я звикла до визначення, що лідер – це та людина, яка приймає рішення, веде всіх за собою, генеруєю більшість ідей, вибирає людей та керує ними. Мій погляд на менджмент доволі інклюзивний. Я щиро вірю, що поза тим, що менеджер має допомагати команді добиватись поставлених бізнесом цілей, він/вона ще й має допомагати людям feel good about their work (аааарррр, мені здається це поняття немає відповідника в українській мові – щось на зразок – почуватися добре в тому як людина працює). Але на цьому та схожих поняттях айсбер менеджменту-лідерства завершується в моєму розумінні, а от в книзі він тільки з цього починається.
Я мушу вас попередити однак, що цю книгу можна прочитати дуже по-різному – якщо читати її залпом і не дати і хвилин собі на подумати, то це справді виявиться ще одна книга про лідерство, яка не так уже й відрізнятиметься від інших книг на схожу тематику. Якщо ж на моментах, коли автори говорять про певну концепцію зупинитись і подумати і задати собі серію питань – “Що саме автор має на увазі в цьому випадку? Коли в своїй повсякденній роботі я зустрічала/зустрічав випадок, який вписувався в цю концепцію чи де я б могла/міг використати цей підхід? Що було б далі? Чому я так не вчинила/не вчинив одразу ж? Які були істині причини?”, то можна отримати багато корисних інсайтів та розуміння нових концепцій.
Загалом, рекомендую читати, якщо ви глибоко цікавитесь питаннями лідерства. Особливо лідерства, в командах, які здатні (чи від яких очікують, чи які створюються з метою) постійних інновацій. Навряд чи книга буде корисною, якщо це буде ваша перша книга про лідерство, оскільки вона передбачає вже певний осмислений багаж попереднього як теоретичного (2-3 прочитані більші класичні книги про лідерство), так і практичного досвіду (не обов’язково вас у ролі лідера, але тоді осмисленного спостереження за тим, як працюють інші лідери).
Дякуємо!
Тепер редактори знають.